Зберігання цибулі в овочесховищі

  Хочете мати якісний продукт, який завжди буде бажаним для покупців завдяки свіжості та якості? Тоді Вам варто подбати про зберігання цибулі дуже відповідально. Адже від того, наскільки правильно дотримуються технології зберігання цибулі, залежить її збереження, свіжість, смакові якості та товарний вигляд. А якісний продукт завжди розбирається покупцями «на ура» в будь-який час року. Дотримання технологій зберігання цибулі гарантує зменшення збитків і втрат продукції на складі, збільшення доходів підприємства. Для зберігання цибулі в домашніх умовах, в підвалах, теж є свої вимоги, які допоможуть зберегти та використовувати дачний врожай до нового сезону.

Зберігання цибулі у овочесховищі

 

Норми вологості та температури для зберігання цибулі: ДБН і ДСТУ

  Цибуля в Україні вирощується для внутрішнього ринку і для поставок на експорт. Технології її вирощування відповідають світовим стандартам. Розглянемо, які державні норми повинні дотримуватися для зберігання сільськогосподарської продукції, зокрема, врожаю цибулі. Як правильно зберігати цибулю, як обладнати сховища, щоб зберігати і підготувати для продажу товарну продукцію, описано в наступних нормативних документах:

  • Вимоги до складів: ДБН В.2.2-12-2003 - Будівлі та споруди для зберігання і переробки сільськогосподарської продукції
  • Технології зберігання: ДСТУ ISO 1673-2002 Цибуля ріпчаста. Настанови щодо зберігання (ISO 1673: 1991, IDT)
  • Технології вирощування цибулі: ДСТУ 6012: 2008.
  • Зберігання та товарні поставки зеленої цибулі: ДСТУ 6001-2008.

Основні дані по вимогам щодо мікроклімату

  Найкраще товарна цибуля зберігається при температурі -1 ... + 4 °С і відносній вологості повітря 70-75%. При зберіганні цибулин, вони самі починають віддавати вологу в повітря. Таким чином, продукт самостійно підвищує вологість приблизно до 95%, тим самим, завдаючи собі величезної шкоди. Контроль вологості - один з основних параметрів мікроклімату, від дотримання якого залежить збереження продукції.

 

Скільки часу можна зберігати цибулю

Правильне зберігання цибулі. Помилки, як їх не допускати  Цибуля, зазвичай, зберігається всю зиму. Терміни зберігання залежать від її сорту: напівгострі та солодкі сорти зберігаються менше - десь до лютого. Гострі - набагато довше. «Жовті» сорти зберігаються краще «червоних» або «білих» через більш щільні лусочки з великим вмістом ефірних масел.

 
Що буде з цибулею, якщо не підтримувати потрібну вологість

  Цибуля не любить зайвої вологості та високої температури. При підвищенні вологості понад 75% цибуля починає проростати, зростає загроза як гниття зовнішніх лусочок, так і загнивання шийок цибулин. Також при ненормованій вологості можливий розвиток цвілі та хвороб цибулі. З іншого боку, висока температура повітря при низькій вологості веде до висихання, втрати маси цибулин та втрати якості продукції. А це прямий шлях до псування врожаю і до збитків. Цибуля також не терпить різких перепадів температури і вологості.

  Звідси висновок: контроль та підтримка необхідного рівня вологості, як і температури повітря, є важливим фактором для збереження товарних та корисних властивостей цибулі. Потрібно безперервно контролювати вологість, підтримуючи норми мікроклімату.

Осушення та підготовка цибулі до зберігання

  Технологія зберігання цибулі передбачає кілька стадій підготовки: для початку потрібно просушити цибулю - в приватному господарстві це робиться просто на сонці, а в промисловості використовується спеціальне обладнання, наприклад, задіюється продув теплим повітрям, або осушення вологи. Далі цибуля сортується і готуюється для тривалого зберігання.

 Досушування цибулі може проводитися в спеціальних приміщеннях - сховищах, де вона зберігається насипом, з листям, або складеною штабелями в мішках-сітках.

  • Цибуля всіх генерацій, покладена насипом або в сітчастих мішках, складених невисокими і неширокими штабелями, продувається потоками теплого повітря + 25 ... + 30°С, що подаються вентиляторами, при інтенсивності витрати до 200 м3/т за годину. Процес триває близько 72 годин до досягнення вологості зовнішніх лусок 14 -16%.
  • Цибулю з листям сушать теплими потоками повітря, що нагрівається до +35°С, інтенсивність до 350 м3/т за годину.
  • Також можна проводити осушення насипів зібраної цибулі зовнішнім повітрям, підігрітим на 3 ... 5°С вище температури зовні, з інтенсивністю не менше 250 м3/т на годину, на протязі до 8 діб.
  • Можна використовувати для цього осушувачі повітря, які заберуть вологу і воду з лука. При цьому важливо виставити в налаштуваннях приблизно 60-65% (тільки на період просушування). Термін сушіння цибулі складе 2-3 дня.

    В процесі осушення поряд з контролем температури повітря ведеться постійний контроль рівня вологості.

 

  Добре підготовлений лук може зберігатися в масовій кількості в невеликих або середніх холодильних камерах з контролем рівня вологості та температури, а також у великих цибулесховищах, де застосовуються промислові установки кондиціонування повітря.

 

callback-form

Зберігання цибулі в сховищах

  Після досушування, продовольча цибуля надходить на постійне зберігання в цибулесховища.

  У промислових сховищах цибуля продовольчого призначення складається в контейнери по 180-200 кг, які встановлюються в штабелі. Спеціальні холодильні установки охолоджують повітря в сховищі до необхідного значення температур. Ведеться суворий контроль вологості повітря.

  Якщо цибуля зберігатися насипом в невеликих сховищах, шар цибулі вентилюється потоками повітря, що нагнітається вентиляторами. Повітря має температуру нижче на 1-2 градуси, ніж температура шару цибулі, для її охолодження.

  Для невеликих сховищ також прийнято укладати цибулю в сітки та складати їх невисоким штабелем в кілька шарів. Добре зберігати цибулю в пластикових ящиках, які легко продуваються і добре вентилюються з усіх боків повітряними потоками. У невеликих цибулесховищах теж потрібен суворий контроль вологості і температури повітря.

 

Як правильно зберігати цибулю в будинку, квартирі

Осушувач повітря для зберігання цибулі вдома  Оскільки в домашніх умовах важко створити оптимальні умови для тривалого зберігання цибулі, слід знати деякі тонкощі, які допоможуть зберегти цибулю в умовах квартири або будинку максимально тривалий час.

  Часто добре висушену цибулю, заплетену разом з листям в коси, підвішують в найбільш прохолодному місці квартири, без зайвої вогкості - на провітрюваної лоджії, на закритому балконі. Коріння обрізають. Для зберігання цибулі також можна використовувати неглибокі дірчасті пластикові або картонні ящики, встановлені один над іншим. Лук не терпить сусідства радіаторів або закупорку в целофанові пакети, а також яскравого світла. При температурі вище 24°С він швидко всихає. Не забуваємо, що цей вид продукту самостійно віддає вологість в повітря, тобто, якщо Ви передбачили для зберігання цибулин сухе місце з оптимальною температурою, очікуйте, що вологість там підніметься. Виходить, що цибуля-сіянка при тривалому зберіганні сам себе псує. Це говорить про те, що Вам доведеться стежити за рівнем вологості та контролювати його регулярно, інакше Ваші запаси згниють.

  У приватному господарстві найкраще зберігати запаси цибулі в прохолодному сухому підвалі або в іншому неопалюваному приміщенні, розсипаними на стелажі тонким шаром до 30 см, або покладеними в вентильовані ящики або коробки з такою ж висотою заповнення. Ідеальними вважаються умови до +1°С при рівні вологості до 75-80%. Зберігання цибулі в погребі - прийнятний варіант, з найбільш наближеними до норми умовами.

  Щоб підсушити цибулю перед зберіганням і в подальшому тримати її в приміщенні з нормованим мікрокліматом для приватного володіння, відмінно підійдуть побутові осушувачі повітря. Для невеликого складу або підвалу, де температура тримається вище ніж +5°С, ідеальним рішенням буде модель Trotec TTK 25 E - вона буде постійно підтримувати рівень вологості в нормі і Ви зможете переміщати її по будинку, щоб налагодити мікроклімат в певній житловій зоні. Якщо ж у Вас льох зі зниженою температурою, тоді Вам потрібно подумати про придбанні побутового адсорбційного осушувача, наприклад, модель Trotec TTR 55 E.

 

Осушувачі повітря - вологість завжди в нормі

  Відмінне рішення для оперативного контролю за рівнем вологості в сховищах цибулі - осушувач повітря. Такий агрегат дозволить автоматично контролювати і правильно підтримувати необхідний рівень вологості, а також скоротить час її осушення. Потрібно враховувати, що для такого приміщення підійде виключно адсорбційний осушувач повітря, тому як тільки такий тип агрегату може працювати при температурі нижче, ніж +5°С.

Адсорбційний осушувач. Зберігання цибулі   Підібраний за продуктивністю осушення і по витраті повітря осушувач повітря допоможе усунути загрозу конденсату на поверхні цибулі, не допустить враженню гниллю або цвіллю. Він також не пересушить цибулю, оскільки підтримує потрібний рівень вологості. Це корисне та необхідне обладнання для правильного дотримання технології зберігання цибулі.

  До моделей високоефективних осушувачів повітря, що прекрасно підходять для умов складського зберігання цибулі, відносяться надійні німецькі осушувачі Trotec TTR 500 D, TTK 800. У наших інженерів вже є досвід реалізації проектного рішення для складського зберігання цибулі із застосуванням осушувача TTrotec TTR 1400. Він відмінно підійшов для приміщення такої площі по продуктивності та енергоефективності. Точно контролюючи необхідний рівень вологості, осушувач повітря значно знижує втрати продукції при тривалому зберіганні.

  Адсорбційний осушувач так само можна доукомплектувати таким чином, що він буде і конденсувати повітря (і підігрівати, якщо потрібно), а так само циркулювати повітряні маси. Тобто, за допомогою однієї системи можна домогтися повноцінного контролю мікроклімату, що необхідно для зберігання цибулин - приміщення буде вентилюватися, охолоджуватися, вологість завжди буде в межах норми. Так, можна забути про проблему сушіння цибулі перед підготовкою до зберігання, а також про проблеми високої вологості, яка призводить до гниття продукції.

  Використовуючи побутові осушувачі повітря в приватних льохах, прибудовах або підвалах, де зберігаються запаси на зиму, не тільки будуть збережені овочі і фрукти, а й зникає загроза появи вогкості та цвілі на стінах і стелі. Зберігається найбільш здорове середовище і економляться витрати на продукти.

Промисловий осушувач для зберігання цибулі

 

Висновки

  Осушувачі повітря, мобільні або стаціонарні, є сучасними агрегатами, які дуже корисні для широкого застосування в побуті або в комерційних цілях. Використовуючи таке обладнання в технологіях зберігання цибулі, не тільки дотримуються всі технологічні вимоги щодо зберігання цибулі, але і скорочуються втрати продукції та енерговитрати, а також час на осушення. Осушувач повітря не тільки збереже продукти і Ваші гроші, але і допоможе боротися зайвою вологістю в багатьох інших побутових цілях.

{{brief}}

TROTEC TTK 69 E
TROTEC TTK 25 E
TROTEC TTK 40 E
Наверх