Як сушити вологий часник застосовуючи осушувачі Trotec

Довгострокове зберігання часнику

  Часник завжди цінували за його антибактеріальні властивості, які викликані високим вмістом фітонцидів в ньому. Тому популярність цієї овочевої культури стає дедалі більшою. Але головне правило, яким слід керуватися при довгостроковому зберіганні часнику – необхідно зберегти всі його корисні властивості. Цього можна домогтися, якщо дотримуватися всіх норм на кожному етапі підготовки часнику до зберігання - від його збирання і сушіння до підготовки приміщення, де він буде зберігатися.

  Як правильно висушити часник, в якому приміщенні він найкраще зберігається і які умови потрібно підтримувати, щоб найцінніша для імунітету овочева культура не втратила своїх якостей? На ці та багато інших питань ви знайдете відповіді в цій статті.

 

Як зберігати часник в промислових масштабах

  Часник - корисна та найцінніша овочева культура, популярність якої серед споживачів і фермерів стає дедалі більшою. Як зберігати часник, щоб максимально знизити втрати товарних якостей і зменшити втрати врожаю, - це завжди актуальне завдання, що вимагає більш уважного розгляду. Адже від того, в яких умовах буде зберігатися часник, залежить в якому вигляді його купить або не купить споживач.

  Період зберігання багато в чому залежить від технології вирощування і часу посадки часнику. Так, в класифікації в залежності від часу посадки розрізняють озимий та ярий часник. Озимий часник (стрілуючий або нестрілуючий) садять восени, ярий (нестрілуючий) - ранньою весною. Озимий часник збирають в кінці липня/початку серпня, ярий - в кінці серпня/початку вересня. Незважаючи на те, що сорти ярого часнику менш продуктивні по врожайності, ніж озимого, їх частіше використовують для промислового зберігання. Весь секрет у можливості їх тривалого зберігання і, відповідно, придатності для споживання взимку та навесні. Сортовий же озимий часник частіше застосовують в консервній галузі - він менш лежкий.

 

Выращиваем чеснок правильноПравила вирощування та зберігання часнику

  Вимоги до вирощування, товарних властивостей та умов зберігання описані у відповідних нормативних документах:

 • Технології вирощування: ДСТУ 5048: 2008 «Часник. Технологія вирощування. Загальні вимоги»;
 • Якість і товарні властивості часнику: ДСТУ 3233-95 «Часник свіжий. Технічні умови »;
 • Технології, як зберегти часник в охолодженому вигляді: ДСТУ ISO 6663-2002 (додат. А). «Часник. Зберігання в холоді»;
 • Товарні та смакові властивості часнику, вміст нітратів і токсинів обумовлені документом «Медико-біологічні вимоги і санітарні норми якості продовольчої сировини та продуктів харчування».

  Зберігання часнику - завершальний етап, перед яким слід виконати кілька важливих підготовчих робіт, що починаються зі своєчасного збирання врожаю.

  При промисловому вирощуванні часнику необхідно дотримання правил післязбиральної підготовки часнику до зберігання та підтримки температурно-вологісних умов для тривалого зберігання в спеціальних сховищах: охолоджуваних або охолоджуваних.

 

Етапи підготовки до зберігання часнику

  Часник нестрілуючих сортів збирають, коли полягли несправжні стебла, стрілуючий - при пожовтінні та підсиханні верхнього листя. Після збирання часнику машинним способом його просушують при сонячній погоді на підлозі, після чого обрізають листя та корінці, очищають від землі та перевозять з поля для подальшої просушки.

Сушка часнику перед зберіганням

Сушка часнику

  Залежно від масштабів виробництва застосовують кілька способів сушіння часнику:

 • Сушка природним способом передбачає просушку шарами розкладеного часнику під вентильованими навісами, без потрапляння прямих сонячних променів. Це процес тривалий і може зайняти багато днів.
 • При укладанні часнику в контейнери в приміщеннях застосовують витяжні вентилятори, проганяють повітря крізь масу часнику в ящиках і висушують часник до потрібної кондиції. Процес сушіння може зайняти до 10 днів.
 • Сушка в умовах підвищеної вологості або в сирому кліматі може проводитися в примусово провітрюваних камерах, де повітря, що нагнітається, при необхідності нагрівається калориферами. Припливно-витяжна вентиляція працює під постійним контролем температури, до необхідного ступеня висушування часнику. Недоліком застосування теплогенераторів або електрокалориферів для нагріву повітря є постійна загроза недотримання температурно-вологісних умов, можливе пересушування або перегрів часнику, що відразу позначається на якості продукції і її лежкості.
 • Більш сучасним, перспективним і менш енерговитратним способом сушіння часнику в провітрюваних приміщеннях є застосування осушувачів повітря, які рівномірно прибирають зайву вологу з усього обсягу повітря приміщення, де сушиться часник, і якісно контролюють потрібний рівень вологості незалежно від зовнішніх атмосферних умов.

Trotec TTR 500 D

  Найбільш ефективним визнаний процес сушіння часнику за допомогою осушувача повітря. В умовах точно витриманого рівня вологості повітря час сушки часнику в рази скорочується, а енерговитрати зменшуються. Осушувачі повітря в комплекті з вентиляцією більш продуктивні та якісно висушують часник скорочуючи витрати на його підготовку до тривалого зберігання, причому незалежно від температури повітря в приміщенні.

  Після просушування часник ще раз очищається, калібрується, звільняється від зайвого лушпиння і надходить на тривале зберігання.

 

Температура та норми вологості для дострокового зберігання часнику

   Як правильно зберігати часник? Відповіддю на це питання може бути тільки створення необхідних умов зберігання. Технології зберігання часнику досить жорсткі, при недотриманні їх можна втратити частину врожаю. При підвищенні температури вище норми часник почне проростати, при перевищенні рівня вологості зростає загроза розвитку хвороб, цвілі і активного псування часнику. При занадто сухому повітрі часник всихає і втрачає масу.

Голівки часнику

  При промисловому тривалому зберіганні врожаю часнику в охолоджуваному сховищі, оснащеному холодильним обладнанням, потрібна підтримка рівнів:

 • температури - в межах від -1 °С до -3 °С;
 • відносної вологості повітря - 75%;
 • нормативного повітрообміну - від 2 до 4 обсягів приміщення на годину.

  При дотриманні зазначеного комплексу умов продукція зможе успішно зберігатися до року, при втратах не більше 4%.

  Для тривалого зберігання часнику в неохолоджуваних сховищах придатний тільки часник ярих сортів. Для такого зберігання необхідна підтримка рівня відносної вологості в межах не більше 75%. При зберіганні в приміщеннях без охолодження підтримка відносної вологості особливо важлива. Чим тепліше повітря, тим нижче повинен бути рівень відносної вологості для попередження розвитку гнилі, цвілі та проростання часнику. При температурі 1 ... 0 ºC - припустимий рівень вологості 50 ... 70%, при 18 ... 20 ºC - до 50 ... 60%.

  У таких сховищах ярий часник може зберігатися до 5-6 місяців, а озимий часник до 3-4 місяців, що пояснюється його сортовими властивостями.

  У необладнаних приміщеннях при відсутності складських потужностей прийнятними умовами зберігання є наявність вентиляції із забезпеченням необхідного повітрообміну. Продукцію закладають на стелажі шарами, в мішках-сітках, планчатих ящиках до 20 кг або сітчастих напівконтейнерах, не вище 20-40 см. При закладці допускається температурний режим до 10 °С і рівень вологості в межах 50-70%, потім здійснюється перехід в режим тривалого зберігання: -1 ... -3 °С з рівнем вологості до 65-70%. Тільки в таких умовах можна забезпечити збереження до 70% товарної продукції.

 

Технології зберігання часнику: різні методи

  Найкраще промислові обсяги часнику зберігаються в холодильних камерах або сховищах з умовами -2 ... -3 °С і вологістю до 75-80%, з 2-4 кратним повітрообміном на годину. Тоді часник не проростає і не вражається хворобами. Його розподіляють в контейнери, встановлені штабелями, з проходами між ними для зручності вентиляції, обслуговування та контролю стану продукції.

 

Як організовується потрібний мікроклімат в охолоджуваних сховищах?

Умови для зберігання часнику

  Мікроклімат в таких приміщеннях підтримується системами вентиляції і охолодження. Припливно-витяжна вентиляція з охолодженням забезпечує потрібний повітрообмін та температуру. У холодну пору року використовується холодне повітря з вулиці для підтримання низьких температур для зберігання часнику. Активне вентилювання - продування потоками повітря, сприяє видаленню непотрібної вологи з продукту.

  Найчастіше в охолоджуваних складах застосовуються різні холодильні установки, які постачають контрольований холод. Існують також холодильні камери з підмішуванням свіжого повітря, з рециркуляцією. Застосування холодильних установок потрібне в теплих регіонах ще в серпні, після збирання врожаю часнику і необхідності поміщення його на зберігання, коли неможливо використовувати зовнішній холод.
 
  Зайва волога видаляється з витяжним повітрям, вентиляцією забезпечується потрібний повітрообмін, температура контролюється припливно-витяжною установкою або холодильним агрегатом. Істотний мінус - недостатній контроль за рівнем вологості, загроза пересушування або перезволоження повітря в залежності від стану повітря, що подається. Часник, зберігання якого проводиться при перепадах рівня вологості, втрачає товарний вигляд і псується.

callback-form

   Вихід: поряд з вентиляційною або холодильною установкою з контролем температури встановити осушувач повітря. Такий агрегат, який обов'язково стане в нагоді і на етапі підготовки часнику до зберігання, відмінно справляється із завданням ПОСТІЙНОГО контролю необхідного рівня вологості в процесі зберігання часнику.

  При роботі осушувача повітря навантаження з системи вентиляції знімається. Адже тепер вентиляції не потрібно працювати на видалення зайвої вологи з приміщення.

  Таким чином, завдяки установці осушувача повітря в приміщенні, де зберігається цибуля, ви зменшите енерговитрати та зможете обходитися без допомоги потужних установок. До того ж вам не доведеться цілодобово безперервно контролювати відносну вологість повітря. Це відбувається автоматично і безперебійно, зі збором або відведенням конденсату, з мінімальним енергоспоживанням. Так, вам досить запрограмувати % потрібної вологості повітря. Коли він буде досягнутий, осушувач повітря автоматично вимкнеться.

 

Рекомендовані моделі осушувачів повітря

  Для сховищ великих обсягів підійдуть високоякісні адсорбційні осушувачі німецького бренду Trotec, а саме моделі TTR 500 D та TTR 2000. Вони можуть ефективно працювати на осушення в широкому діапазоні і при низьких температурах повітря, використовуючи процеси регенерації тепла та економного регулювання витрат повітря.

  Високоякісні осушувачі ТРОТЕК, що відповідають всім нормам по енергоспоживанню, відрізняються високою продуктивністю і надзвичайною надійністю. Мають лічильники споживаної енергії та фільтри повітря, а також забезпечують відмінну циркуляцію повітря в приміщенні. Останнє особливо важливе при зберіганні овочів.

  Для невеликих камер підійде осушувач Trotec TTR 160. Це корисний і компактний агрегат з дивовижною надійністю і корпусом з нержавіючої сталі. Він успішно осушує повітря в умовах низьких температур і корисний як легкий, економний в роботі, переносний агрегат з електронним регулятором витрати повітря. Це відмінний помічник для контролю вологості в кондиціонованих приміщеннях.

 

Як зберегти часник до літа в домашніх умовах

Зберігання часнику вдома  Частими прийомами, застосовуваними для довготривалого зберігання часнику в квартирі або приватному будинку, є: 

 • зберігання в шарі муки, солі, попелу або цибулиння;
 • в підвішеному стані в косичках, в пучках, в сітках або сітчастих мішечках в прохолодному місці;
 • занурюючи головки часнику в парафін або загортаючи їх у харчову плівку;
 • замороженими в морозилці або в ємності в холодильнику.

  Неоціненну допомогу для зберігання овочів, і часнику в тому числі, в підвалі або в холодній коморі забезпечить побутовий осушувач повітря, який не дасть розвинутися хвороботворним мікробам або цвілі і точно підтримає рівень вологості в необхідних межах. Тим самим він збереже запас овочів в потрібній кондиції без втрати якості і збитків для сімейного бюджету.

 

Висновки

  Застосовуючи осушувачі повітря в процесах зберігання часнику та інших овочів, скорочуються енерговитрати на підготовку продукції до тривалого зберігання, зменшується час сушіння перед зберіганням, створюються більш якісні умови для довгого зберігання овочів, часнику в тому числі, і набагато скорочуються втрати при зберіганні овочевої продукції. Це корисне енергозберігаюче обладнання як для приватного, так і для комерційного використання.

 

{{brief}}

 

 

 

Наверх