Осушення повітря на фармацевтичних складах і в аптеках за допомогою обладнання Тротек

Осушення повітря на фармскладі

Важливість контролю вологості при зберіганні фармацевтичних виробів

  Від якості медичних препаратів залежить те, наскільки лікування буде ефективним і корисним для здоров'я людей. Умови зберігання готових лікарських засобів (ГЛЗ) багато в чому впливають на збереження лікувальних властивостей таблеток, ін'єкцій і мікстур, а також на цілісність та якість упаковок і структури фармацевтичної продукції. Неправильні умови зберігання, а особливо підвищена вологість повітря, загрожують не тільки псуванням ліків і втратою їх лікувальних властивостей, а й можуть призвести до виникнення загрози здоров'ю і навіть життю людей.

  Фармацевти і аптекарі, а також виробники фармацевтичної продукції, перш за все зацікавлені в створенні нормативних температурно-вологісних умов мікроклімату для приміщень аптечних складів, аптек або логістичних центрів.
 
  Для зберігання різних видів лікарських препаратів відповідно до їх фізико-хімічного складу, властивостей і впливу на навколишнє середовище, а також для підтримки високої якості фармацевтичної продукції, в аптечних складах та в аптеках повинні підтримуватися контрольовані умови мікроклімату, визначені нормативами МОЗ.

Параметри мікроклімату в аптеках і фармскладах

  Розрізняють декілька зон приміщень аптек або фармацевтичних складів, де містяться медичні препарати:

 • Создание условий для хранения лекарствзона прийому лікарських засобів;
 • складське приміщення з нормальними умовами для зберігання медикаментів;
 • зони або блоки для речовин і медикаментів для яких потрібні спеціальні умови зберігання (мікстури, отрути, наркомісткі препарати, ін'єкції, суспензії, і т. п.);
 • зона виготовлення ліків, розфасовки/перефасування, упаковки сумішей і сипучих лікарських засобів;
 • зона видачі/вивантаження ГЛЗ;
 • службові приміщення для персоналу.

  Параметри мікроклімату контролюються і забезпечуються системами місцевої природної або припливно-витяжної вентиляції, в окремих зонах - з автоматичним регулюванням. Система вентиляції повинна передбачати фільтрацію і дезінфекцію повітря. А стежити за мікрокліматичними даними в приміщенні допомагають гігрометри та термометри. Від їх показників залежить те, яке обладнання ввімкне користувач. Найчастіше найбільш затребуваним на фармскладах і в аптеках є осушувач повітря.

    У спеціальних холодних складах/камерах використовуються індивідуальні системи вентиляції і кондиціонування з автоматичним контролем вмісту вологи в повітрі і його температури. Для кожної фармакологічної групи ліків існують різні терміни зберігання, а також повинні дотримуватися певні межі по температурі та рівню вологості, які зазначені виробником.

Відносна вологість для зберігання медикаментів

callback-form  Процеси виготовлення ліків (гранулювання, змішування, подрібнення, таблетування, виготовлення капсул, супозиторіїв, шипучих таблеток) не допускають надмірну вологість повітря і відсутність контролю за її рівнем.

  Система вентиляції, і в окремих приміщеннях - система вентиляції і кондиціонування, повинні перешкоджати розвитку та поширенню мікробів і вірусів через надмірну вологість, змішуванню і проникненню повітряних мас з торгового залу (або зони вивантаження) в зони розфасовки або виготовлення, а також зберігання лікарських форм. Санітарні норми та медичні стандарти регламентують граничні рівні вологості повітря і показники гігрометра в аптеці.

  Відомо, що при рівні вологості в 45-50% RH гігроскопічні матеріали починають вбирати вологу з повітря, при зберіганні і розфасовці лікарських форм в аптеках або складах особливо важливо дотримуватися нормативних температурно-вологісних умов мікроклімату.

Нормативні дані по рівню вологості для зберігання окремих видів ГЛЗ:

 • для готових, але не упакованих ЛЗ - 20-35% RH;
 • для ЛЗ в капсулах 30-45% RH;
 • для порошкових ЛЗ - 30-45% RH;
 • для сиропів -  30-40% RH. 

  При зберіганні імунобіологічних препаратів необхідно підтримувати регламентовані виробником точні умови за рівнем температури та вологості в спеціальних холодильних камерах.

    У фармацевтиці при виробництві - пресуванні таблеток допустимий рівень вологості повітря -20% RH, при створенні лікарських сумішей - до 30% RH. Норма вологості повітря в аптеці в зоні видачі ліків для України - до 50-60% RH. Температура повітря в приміщеннях, де виготовляються лікарські форми - близько + 18°C, в спеціальних холодних зонах - до + 4°C, в зоні видачі препаратів (в торговому залі) - від + 16°C.

Фактори, що впливають на якість фармацевтичних товарів

Етапи виробництва ліків

На всіх етапах, від початку виготовлення ГЛЗ до моменту реалізації ліків, висока якість фармацевтичної продукції залежить від декількох факторів:

 • від підтримки потрібних температур;
 • контролю і регулювання рівня вмісту вологи в повітрі;
 • від очищення і фільтрації повітря в приміщеннях, де зберігаються та реалізуються ГЛЗ.

    Крім цього, в аптечних закладах не допускаються перепади температур повітря і надмірна дія сонячного випромінювання, проникнення із зовнішнього середовища пилу, шкідливих газів та випарів. Аптеки нерідко постачають в окремі лікувальні установи медикаменти та лікарські засоби. Правила зберігання лікарських засобів в аптеках при ЛПУ (лікувальних установах), в які тільки реалізуються ГЛЗ, передбачають також захист персоналу аптек від підвищеної концентрації вірусів і бактерій в торговому залі аптек. Для цих цілей необхідно проводити дезінфекцію повітря та приміщення аптеки, не допускається зворотне перетікання повітря в зони, де зберігаються ГЛЗ.

Осушувачі повітря для аптечних складів І аптек

  Точний контроль рівня вологості повітря, а також економне підтримання необхідного рівня вологості в аптечних складах, базах, лабораторіях і в аптеках просто організувати за допомогою сучасних енергоефективних осушувачів повітря. Залежно від принципу роботи, розрізняють осушувачі повітря конденсаційного і адсорбційного типів. Це найбільш використовувані осушувачі, часто незамінні в аптеках, де виготовляється і реалізується різна фармацевтична продукція. Тип осушувача можна вибрати по робочому діапазону температур та необхідному рівню вологості повітря в технічних приміщеннях, де потрібен суворий контроль мікрокліматичних умов.

   В аптеках, де найчастіше встановлені системи кондиціонування повітря і є окремі холодильні камери для зберігання термолабільних, рідких та сухих ЛЗ, найбільш часто застосовують адсорбційні осушувачі повітря. Вони економічні в роботі, а також швидко окупаються за рахунок внутрішньої рекуперації тепла, гнучкого управління і контролю, а також завдяки наявності високоякісних адсорбційних роторів. Обмеження рівня вологості повітря перешкоджає розвитку мікробів та вірусів в повітряному середовищі аптек і складів. Приклади: мобільні (TROTEC TTR 55 E) і стаціонарні осушувачі Trotec серії TTR.

  Trotec  Group пропонує різні рішення для контролю рівня вологості і поліпшення якості продукції. Осушувачі усунуть загрозу комкування сипучих матеріалів, порошків, псування таблеток, скорочення терміну придатності медикаментозних засобів і лікарських сумішей, перешкоджають проникненню вологих повітряних мас в холодну зону складів. Крім того, адсорбційні осушувачі незамінні для контролю рівня вологості холодильних камер, де зберігаються вакцини, медпрепарати, розчини для крапельниць, імунобіологічні препарати, і т. д.

Осушення повітря в аптеці  Низькотемпературні осушувачі TTR знижують точку роси, тим самим перешкоджають вбиранню вологи упаковкою, відводять перезволожене повітря з приміщень, подають осушене повітря в потрібну зону аптечного складу. Вони підходять для робочих технологічних діапазонів від -20°C до + 70°C. Спеціальне виконання з нержавіючої сталі особливо цінне для роботи в приміщеннях з високими гігієнічними вимогами.

  Конденсаційні осушувачі серії DH і TTK для установки на стіни та підлогу підходять для осушення окремих приміщень аптечного складу або зони зберігання продукції. Для невеликих приміщень відмінно підійдуть переносні осушувачі TROTEC TTK 25 E, TROTEC TTK 40 E або TROTEC TTK 53 E. Вони не тільки усувають зайву вологу, але і очищають та оздоровлюють повітря в кімнатах складу або аптеки.

Висновки

    Застосування осушувачів повітря в аптечних базах, аптеках, в дистриб'юторських аптечних складах допоможуть уникнути зниження якості фармацевтичної продукції, а також уникнути корозії металів, несправностей устаткування і псування споруд. Залежно від умов монтажу можна підібрати стаціонарну або мобільну модель потрібної продуктивності для конкретного об’єму, з установкою в приміщенні, за його межами, з відведенням перезволоженого повітря назовні або для осушення внутрішнього повітря.  

    Осушувачі повітря зберігають високу якість ГЛЗ, їх лікувальні властивості, а також подовжують терміни зберігання препаратів. Осушувальні агрегати від Тротек забезпечують надійний захист від вологи, втрати якості лікарських препаратів, знижують втрати продукції на складах і збільшують ефективність фармацевтичного бізнесу. Вони створюють здорові умови для персоналу аптек та фармацевтичних складів.

{{brief}}

Наверх